Diller

DEKANLAR TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ-2020

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenen 26. İlahiyat ve İslami İlimler Fakültesi Dekanları Toplantısı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile ekibinin yanı sıra, 11 rektör, Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz ve 80’e yakın dekanın katılımıyla gerçekleşti. GAÜN Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, ana bilim dalı sınırlandırılması, ikinci öğretim programlarının kapatılması, Tıp ve Hukuk fakültelerinde olduğu gibi kontenjanlar belirlenirken fakültelerin taleplerinin dikkate alınması gibi birçok konuda görüş belirtildi.
Toplantıya ev sahipliği yapan Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şehmus Demir tarafından, 80 İlahiyat ve İslami İlimler Fakültesi dekanı adına aşağıdaki sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaşıldı:
 
26. İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Toplantısı, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ev sahipliğinde Mavera Kongre ve Kültür Merkezi’nde 05 Mart 2020 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve ekibi, 11 Rektör, Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz ve 80’e yakın Dekanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Toplantıda yapılan müzakereler sonucu şu hususların kamuoyu ile paylaşılmasına karar verilmiştir:
 
1. Bütün fakültelerde klasik (yirmi) Anabilim dalı yapılanmasına dönülmesi,
 
2. İlahiyat Fakültelerindeki kalite sorunu üzerinde durulmuş, bu bağlamda daha önceki toplantılarda vurgulandığı gibi;
 
a) İLİTAM (İlahiyat Lisans Tamamlama Uzaktan Eğitim Programı) ve II. Öğretim Programlarının kapatılması,
b) Tıp ve Hukuk Fakülteleri örneğinde olduğu gibi İlahiyat Fakültelerine de taban puan belirlenmesi,
c) YÖK tarafından öğrenci kontenjanları belirlenirken Fakültelerin taleplerinin dikkate alınması,
 
3. Din Eğitimi alanında İlahiyat, Diyanet ve Milli Eğitim Bakanlığı birbirini tamamlayan paydaşlardır. Bu nedenle bu kurumlar arasındaki işbirliğinin daha da artırılması,
 
4. Ülkemizdeki din öğretimi ve hizmeti veren kurumların (İlahiyat Fakülteleri, Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü) itibarsızlaştırma çabalarının milletimizin birlik ve beraberliğine kastetmek amacına matuf olduğu,
 
5. Yaşadığımız çağda insanların karşı karşıya kaldığı ayrımcı ve ötekileştirici anlayışlara karşı İslam, birlik ve beraberliği, iyilik ve adaleti temsil etmektedir. İslam bütün insanlar için huzur, barış ve iyiliktir. Özellikle medyada İslam’ın bu asli boyutunun ifade edilmesinin önemli olduğu, hususunu kamuoyuna saygıyla arz ederiz.
 
Haberin videosuna ulaşmak için tıklayınız...